Tiyatro Topluluğu

Tiyatro Topluluğu

Kurumsal anlamda KHÜ Sağlık Spor Daire Başkanlığı Çatısı altında 2003 yılında kurulan Kadir Has Üniversitesi Tiyatro topluluğu, üniversite bünyesinde tiyatroya olan ilginin ortaya çıkarılıp, yönlendirilip, geliştirilip, değerlendirilebileceği, bilgiyle donanabileceği; katılımcı bireylerin özgür düşünce ve varoluşlarını, topluluk bilinciyle tiyatral anlamda tüm yaratılara en iyi şekilde yansıtabileceği süreçlerin yaratılmasını, geliştirilmesini ve birikimli olarak sürdürülmesini amaç edinmiştir.

Topluluğumuz bir üniversite tiyatro topluluğudur. Yapılan tüm çalışma ve etkinlikler üniversite tiyatrosu anlayışı içinde yenilikçi, araştırmacı, özgür, deneysel ve yaratıcı bir şekilde oluşturulur. Topluluk ilkelerimize ve üniversite tiyatrosu anlayışına aykırı olması sebebiyle topluluk dışından hoca, çalıştırıcı, yönetmen gibi kişilerin toplulukta bulunması uygun değildir.

Topluluğumuz özgür ve demokratik bir yapıya sahiptir. Yönetime tüm üyeler doğrudan katılır. Tüm sorumluluklar ilgiye ve emek verme isteğine göre paylaşılır.

İşlevsel yapımız Dramaturgi , Teknik Birimler, Reji, Tanıtım ve Organizasyon, Eğitim vb. birimlerden oluşur. Birimler birbiriyle ilişki içerisinde yıl boyunca çalışmalarını sürdürür.

Topluluk olarak yaptığımız tüm çalışma ve etkinliklerin gerekli bilgi birikimi ve bilimsel alt yapıya sahip olarak yapılabilmesi için eğitim çalışmalarına önem verilir.

Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Topluluğu'nun amacı sadece her yıl bir (ya da birkaç) oyun çıkartmak değil, yapılan tüm çalışma ve aktivitelerle bireylerin kişisel gelişimlerini ve bu yolla topluluğun kolektif gelişimini birikimli olarak sağlamaktır. Süreç sonuçtan çok daha önemlidir.

Yıl içerisinde temel oyunculuk eğitimi çalışmaları, seminerler, sahne arkası çalışmaları, reji ve dramaturgi çalışmaları, dergi çalışmaları, kısa oyunlar, okuma tiyatroları, afiş sergileri, yönetim toplantıları, geziler, turne programları ve topluluğun birlikteliğini arttırmaya yönelik piknik, yemek, parti vb. eğlence programları yapılır. Yıl sonunda bir veya bir kaç oyunla turneye çıkılır.

Üye adayları, her yıl kampüs içerisinde kurulan tanıtım standında, kişisel bilgileri alınarak açılış toplantısına davet edilir. Açılış toplantısında ilgilerine göre yönlendirilen yeni üyeler, hiçbir sınav veya ön koşul olmadan ilgili oldukları alanda topluluğa dahil olurlar ve özgür bir çalışma ortamı içerisinde topluluğun geçmiş birikiminin, anlayışının ve gelecek sorumluluğunun bilincinde çalışmalarını sürdürürler.

Oyunlarımız

2003-2004 Kadınlık Bizde Kalsın – Yılmaz ERDOĞAN

2004-2005

Gözü Kara Alaturka- Özen YULA

Yoklar Sokağı Sakinleri – KHASTT

2005-2006 Klakson, Borazan ve Bırtlar – Dario FO

2006-2007

İş İşten Geçti – Jean Paul SARTRE

Kral Übü – Alfred Jerry

Şehir – Loula ANAGNOSTAKİ

2007-2008

Savaş Baba – Yakavos KAMBANELLİS

Yaratık – KHASTT

2008-2009 Ayak Bacak Fabrikası – Sermet ÇAĞAN

2009-2010

Gizli Oturum – Jean Paul SARTRE

Tartüfler, Orgonlar ve Diğerleri – KHASTT(Uyarlayan)

2010-2011 Erdem Bey ve Kundakçılar – Max FRİSCH

2011-2012

Oyun Nasıl Oynanmalı – Vasıf ÖNGÖREN (Uyarlayan: KHASTT)

Şehir – Loula ANAGNOSTAKİ

2012-2013 Tanrı – Woody ALLEN

2013-2014 Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü – Dario FO

2014-2015 Bin Dokuz Yüz Seksen Dört – George ORWELL

2015-2016 Cehenneme Git – Ali Mustafa Kemal TUT

2016-2017 Gergedanlar – Eugene IONESCO

2017-2018 Cehenneme Git – Ali Mustafa Kemal TUT

2018-2019 Otobüs - Stanislav STRATİEV

2020-2021 Uyarca-Friedrich Dürrenmatt

Topluluk Başkanı:  Mehmet Emir Uçar

Mail: khastt@khas.edu.tr